Barbie rok 1959

6. června 2012 v 20:26 | Minamino Shana |  Historie Barbie panenek
Tímto článkem oficiálně zahajuji rubriku kam budu dávat popisy a poznávací znaky jednotlivých panenek Barbie a její rodiny a přítel podle let od úplně první až po nové. O panenku Barbie se zajímám již několik let ale ani já nejsem dokonalá, hodně informací, které mám pocházejí z anglických nebo jiných cizojazyčných stránek a nejsem přeci jen vyslovený překladatel a i já mohu dělat chyby. Proto prosím pokud zde najdete něco co se neshoduje s tím co znáte nebo víte jako ověřený fakt dejte mi to (slušně) vědět a ráda to opravím. Kritiku typu "ty jsi ..... že to nevíš" nebo " jsi ... máš to blbě" v potaz rozhodně brát nebudu :)
děkuji za pochopení a doufám že Vám přinesou moje články nějaké nové poznatky a informace :)U vintage (starých, starodávných, historických) panenek se hodnotí zejména: kvalita nalíčení (jestli není setřené, poškozené, druhotně přemalované) a to jak na obličeji tak u nejstarších i na rukou a nohou, kvalita vlasů ( stálost původního účesu, množstvý vytrhaných pramenů vlasů, celkový vzhled), kvalita pokožky (poškrábání, fleky, kousance, jiné vnější poškození). U starších panenek je bohužel běžné, že se u nich objevují skvrny kolem uší od naušnic. Někdy mají panenky i skvrnu přes celé ucho i půlku obličeje. Skvrny se odstraňují velice těžko ale nemožné to není. V Americe jsou i lidé kteří přímo nabízejí renovování těchto skvrn a stejně tak i účesů a podobně. U nás nikoho kdo by tuto opravu uměl neznám ( to neznamená, že nikdo neexistuje) a sama jsem ještě přesný postup nezkoumala (ale pro budoucí opravy bych to chtěla postupně přeložit a jestli se mi to podaří dám návod i sem :)


příklad zezelenání od naušnic (Bubble cut Barbie cca r. 1961)

První panenkou, kterou se hodlám zabývat je samozřejmě první panenka Barbie.
Barbie byla poprvé představena na 9. března roku 1959 na " American International toy fair". Jednalo (a jedná se) o nějvětší západní veletrh s hračkami. Byla představena za skrovnou cenu 3$. I tak byla obchodníky s hračkami přijata z prvu velice chladně jelikož tehdy byl trh doslova přesycen do té doby populárními panenkami - miminky. Velice brzy si ovšem dobila výsluní a získala titul Ikony. V dnešní době je tato panenka již velice cenná, zvláště pokud je v zachovalém stavu (já bohužel ještě žádnou ve své sbírce nevlastním ale již mám zálusk). Cena na E-bay se nyní pohybuje od 200$ výše. První panenka Barbie nese název Ponytail Barbie, podle vysokého culíku kterému se říká "ponytail" - koňský ohon. Panenka byla vydána původně ve dvou variantách - blonde (blond) a brunette (hnědovláska).


Obě dvě jsou vysoké 11 palců (cca 28 cm) a vyznačují se vysoko vyčesaným hladkým culíkem se zatočenými konečky, v nižší části je culík ještě jednou svázán aby se necuchal. Ofinka je umně nakadeřená nad vysokým čelem. První panenky byly ručně malované. Měli velice vysoké špičaté klenuté obočí, oči s pohledem stočeným na stranu a měli bílé duhovky.
Rty byly velice výrazně červeně namalované. Nehty na nohou u rukou byly namalované rovněž rudě.
Panenka má rovné, neohebné nohy na kterých jsou zblízka viditelné vodorovné rýhy od výroby. Podle toho se velice dobře poznávají vintage panenky od replik. Nohy obsahují v sobě měděné trubky. V každém chodidle měla panenka díru díky které se dala upevnit na stojánek, který byl samozřejmě součástí balení. Její pleť byla přirozeně téměř bílá ale bohužel díky poruchám vynilu (materiál, který se používal na výrobu panenky) se hodně z nich dochovalo nazelenalé, narůžovělé nebo nažloutlé.
Tělo je označeno na pravé půlce zadku značkou Barbie T.M. stejně jako krabice je označena Barbie T.M. box.
Obě panenky (blond i brunetka) se prodávali pouze v pruhovaných plavečkách a se stojánkem a slunečnímy brýlemy. Ovšem celý obrovský šatník se téměř zároveň začal prodávat pro ni zvlášť. První šatník pro ní navrhla najatá módní návrhářka Charlotte Johanson.První Barbie i s originální krabicí a první brožurkou ukazující možné modely ke koupení. Zprvu kreslené.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Anukki Anukki | Web | 15. června 2012 v 14:10 | Reagovat

Ja takúto opravu ponúkam, ale nikto mi zatiaľ na inzerát neodpovedal.. Lebo mám ten Remove-Zit.. Dá sa kúpiť len v USA, alebo cez americkú stránku.. Mne ju objednala moja známa, čo žije v USA, takže to nebol problém..
Ináč - ja som sa zmierila s tým, že tieto bábiky sa ku mne asi nedostanú, takže si kupujem to, čo na trhu je a čo sa napr. na MMB dá zohnať.. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama