Fulla

4. října 2008 v 19:02 | Minamino Shana |  Zajmavosti a novinky ze světa Barbie
Íránská vláda vytvořila muslimskou verzi panenky Barbie

Iránská vláda vyrazila do aktivního boje proti americké kultuře panenek Barbie. Blonďatou vyzáblinu a jejího Kena má v zemi nahradit muslimská dvojice Sara a Dara. Panenky jsou tmavovlasé, tmavooké, normální postavy a oblečeny decentně přesně podle islámských zvyklostí. Sara má ve všech čtyřech verzích bílý šátek k pokrytí hlavy.
25. 9. 2008 09:27 - TEHERÁN
Vláda dlouho slovně útočila na Barbie jako symbol americké kultury, pro který není v islámské zemi místo. Panenky Dara a Sara tak byly vytvořeny na zakázku Institutu pro intelektuální rozvoj dětí a mládeže.

Dara a Sara mají z íránských trhů vytlačit oblíbenou Barbie

Prodavačka Masúmeh Rahimíová pak v národním (cenzurovaném) deníku přivítala panenky s nadšením a tvrdí, že původní Barbie byla pro Írán větší hrozbou než americké bomby. "Pokud by si dívky hrály s panenkami Barbie, pak by mohly vyrůst v ženy, které odmítají íránské hodnoty," citoval list prodavačku.

Dara a Sara mají z íránských trhů vytlačit tolik oblíbenou Barbie a jejího Kena. Cena "muslimských" panen je třetinová ve srovnání s americkým originálem od Mattela. Jedna muslimská panenka přijde na něco kolem 125 tisíc riálů, v přepočtu kolem 200 korun.
Sara i Dara mají prý osm let, což je věk, který dovoluje íránským dívenkám chodit bez pokrývky
hlavy. Proto se i Sara objevuje s rozpuštěnými vlasy, přestože je ke každé panence přibalen bílý šátek.


Reklamy:
Mě se zdá docela hezká
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama